Biztonságosabb út az ősember otthonához: Átépítik a Suba-lyuk ösvényét

A Suba-lyuk belülről kifelé fényképezve, háttérben a Perpác nyugati oldala. 1932. - WIkipedia

Megosztás

Hétfőn a Bükki Nemzeti Park egyik legismertebb és legjelentősebb barlangjához, a Suba-lyukhoz vezető ösvényt ideiglenesen lezárták a látogatók elől.

A lezárás 2024. szeptember 23-tól október 22-ig tart, és a felújítási munkálatok miatt vált szükségessé. A nemzeti park igazgatósága közleményben tájékoztatta a közönséget, hogy a beavatkozás célja a barlanghoz való feljutás biztonságosabbá tétele.

A Suba-lyuk, amely Cserépfalu közelében, a Hór-völgy sziklás oldalában található, nem csupán természeti, de jelentős történelmi és régészeti értékkel is bír. A barlang a magyarországi őskőkorkutatás egyik legfontosabb lelőhelye, ahol több százezer éves, a Neander-völgyi ősembertől származó maradványokat tártak fel. Ez a felfedezés tette a Suba-lyukat Magyarország egyik legjelentősebb őskori lelőhelyévé.

A barlang nevét egy helyi betyárról kapta, bár 1932 és 1945 között átmenetileg Mussolini-barlangnak is nevezték. Az 1930-as években végzett ásatások során bukkantak rá a neandervölgyi ember maradványaira, köztük egy 25-35 éves nő és egy körülbelül hároméves gyermek csontjaira. Ezek a leletek nagyjából 61-71 ezer évesek lehetnek, és a kelet-európai neandervölgyi populációval mutatnak rokonságot.

A barlangban talált eszközök és állatmaradványok arra utalnak, hogy az itt élő ősemberek főként vadászatból tartották fenn magukat. Zsákmányaik között szerepelt a barlangi medve, a vadló, a zerge, a nyúl és a mamut is. Eszközeik többnyire egyszerű megmunkálásúak voltak, és a nyersanyagot főként a környékről szerezték be, bár távolabbi forrásokat, például a Zempléni-hegységből származó obszidiánt is használtak.

A Suba-lyuk fokozottan védett státusza és régészeti jelentősége miatt kedvelt kirándulóhellyé vált az évek során. Azonban a barlanghoz vezető meredek, csúszós ösvény, különösen kisgyermekes családok számára, nehézkes és veszélyes lehetett. A most zajló felújítás éppen ezt a problémát hivatott orvosolni, biztonságosabbá téve a megközelítést minden látogató számára.

A nemzeti park felhívja a figyelmet arra, hogy a munkálatok ideje alatt a területre belépni tilos és balesetveszélyes. A felújítás befejezése után azonban a látogatók egy biztonságosabb, könnyebben járható ösvényen közelíthetik meg ezt a páratlan természeti és történelmi kincset, amely továbbra is fontos szerepet játszik mind a tudományos kutatásban, mind pedig a természetjárók és történelem iránt érdeklődők körében.

Címlapi fotó: A Suba-lyuk belülről kifelé fényképezve, háttérben a Perpác nyugati oldala. 1932. Forrás: Wikipedia

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek